پنل خورشیدی PV چیست؟

آخرین ویرایش: خرداد ۹۸


خلاصه‌ای راجع به پنل خورشیدی PV

پنل‌های PV، که به پنل‌های فتوولتائیک (PhotoVoltaic) نیز شناخته می‌شوند، معمولاً با سیستم‌های حرارتی خورشیدی اشتباه گرفته می‌شوند، اما جور دیگری عمل می‌کنند. بر خلاف سیستم‌های حرارتی خورشیدی، که برای تولید آب گرم استفاده می‌شوند، پنل‌های PV انرژی خورشیدی را به برق تبدیل می‌کنند.

برق تولیدشده توسط پنل‌های خورشیدی شهری معمولاً برای استفاده خانگی و روشن کردن دستگاه‌های خانگی استفاده می‌شود. معمول‌ترین سیستم‌های PV سیستم‌های متصل به شبکه هستند. همان طوری که از نام آن پیداست، به شبکه ملی برق متصل شده‌است. یعنی در شب، هنگامی که پنل‌های خورشیدی کار نمی‌کنند، برق مورد نیاز خانه از شبکه برق تأمین می‌شود. علاوه بر این، اگر سیستم خورشیدی شما برق بیش از نیاز شما تولید کنند، می‌توانید برق تولید شده را به شبکه بفروشید.

نوع دوم سیستم‌های پنل PV سیستم‌ها مستقل هستند، که به شبکه متصل نیستند. در این مورد می‌توانید به سیستم باتری‌هایی را اضافه کنید تا هنگام خاموشی هم برق داشته‌باشید. این سیستم در محیط‌های دور از شهر، جایی که جایگزینی برای منبع برق نیست، به کار می‌رود. امروزه، هزاران نفر، خانه و محل کار خود را با کمک پنل‌های PV راه‌اندازی می‌کنند.

پنل‌های خورشیدی PV چگونه کار می‌کنند؟

پنل‌های خورشیدی از سلول‌های خورشیدی کوچکی تشکیل شده‌اند که به هم متصلند. سلول‌های PV از موارد نیمه‌هادی ساخته شده‌اند و سیلیکون بیشتری استفاده را در آن‌ها دارد. سلول‌ها بسیار کوچک هستند اما هنگامی که به یکدیگر متصل می‌شوند و پنل‌های خورشیدی را می‌سازند می‌توانند بسیار کارآمد باشند. هنگامی که خورشید بر سلول‌ها می‌تابد، یک میدان الکتریکی ساخته می‌شود. هرچه نور شدیدتر باشد، برق بیشتری تولید می‌شود. با این وجود، سلول‌ها نیازی به نور مستقیم خورشید ندارند و حتی در هوای ابری نیز هنوز می‌توانند برق تولید کنند.

پنل‌های خورشیدی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی در دسترس هستند و می‌توانند بر روی هر نوع پشت‌بامی نصب شوند. یک جایگزین برای پنل‌های خورشیدی، که فضای کمتری از پشت‌بام را می‌گیرند، اما گرانتر هستند، کاشی‌های خورشیدی هستند.

فواید پنل‌های خورشیدی PV

استفاده از پنل‌های خورشیدی PV به عنوان منبع برق، می‌تواند ثابت شود که واقعاً مفید است. هنگامی که پنل‌های خورشیدی خریداری می‌شوند و هزینه‌های نصب پرداخت می‌شود، هزینه‌ها بازمی‌گردند، می‌توانید پول خود را با کاهش مصرف برق ملی ذخیره کنید. در کنار این ذخیره، امکان دریافت پول به وسیله سلول‌های خورشیدی نیز وجود دارد. مقررات تغذیه دولت بابت برقی که به وسیله منابع تجدیدپذیر تولید می‌کنید، پرداخت می‌کند. چه آن را مصرف کنید و چه به شبکه برق تزریق کنید. فایده دیگر استفاده از پنل‌های PV آن است که دوست محیط زیست هستند. استفاده از آن‌ها باعث کاهش اثرات کربن می‌شود.

نگهداری پنل‌های خورشیدی PV

پنل‌های خورشیدی به نگهداری کمی نیاز دارند. آن‌ها تنها نیاز دارند که تمیز شوند و سایه درختان روی آن‌ها نباشد. اگر خاک یا برف مشکل‌زا شد، لازم است آن‌ها را با برس و آب گرم یا با فشار آب شلنگ تمیز کنید. اگر ترجیه می‌دهید که خودتان انجام ندهید، همیشه می‌توانید با شرکت‌های تمیزکاری قرارداد ببندید تا آن‌ها برایتان این کار را انجام دهند.

پنل‌های PV می‌توانند تا ۳۵ سال یا بیشتر عمر کنند، اما اینورتر آن‌ها لازم است که هر ۱۰ تا ۱۵ سال تعویض شود. اگرچه، ایمن‌تر آن است که از نصاب بیمه مربوطه پنل‌ها بخواهید آن‌ها را برای نیازهای نگهداری بررسی کند.

اینورتر

برق تولیدی صفحه‌های خورشیدی، مستقیم یا DC است. و برای اتصال به دستگاه‌های برقی خانگی و تزریق به برق شهر، با استفاده از اینورتر، آن را به برق متناوب تبدیل می‌کنیم.


برق خورشیدی PV یک منبع عالی انرژی تجدیدپذیر است و دلایل بسیاری وجود دارد که لازم است از فوایدی که ارائه می‌دهد استفاده کنید. علاوه بر کاهش اثرات کربنی، شما هزینه‌های قبض برق را نیز کاهش می‌دهید. همین‌طور، پنل‌های PV به سادگی نگهداری می‌شوند و برای سال‌ها برای شما کار می‌کنند.

منابع

شرکت GreenMatch، مقاله What Are PV Panels، خرداد 1397