myaa
25 آذر 1401 - 15:17

روسیه: پهپادهای آمریکایی به کریمه حمله کردند

بررسی های مقامات روسیه حاکی از آن است که اوکراین با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین ساخت آمریکا مناطقی از روسیه را هدف قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، مقامات روسیه می گویند پهپادهایی که از سوی نیروهای ارتش اوکراین علیه مسکو به کار گرفته می شوند، ساخت آمریکا هستند.

مقامات روسیه روز جمعه در این باره اعلام کردند که پهپادهای که اوکراین برای حمله به کریمه و دیگر مناطق روسیه بکار گرفته است، از سوی شرکت خدمات مهندسی آمریکایی Spektreworks ساخته شده است.

مقامات روسیه پس از حمله به پل کریمه، اجزای الکترونیکی هواپیماهای بدون سرنشین بکار رفته از سوی اوکراین برای حمله به تأسیسات زیرساختی روسیه، به ویژه در مناطق سواستوپل، کریمه، کورسک، بلگورود و ورونژ را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند.

در بررسی های صورت گرفته از سوی مقامات روسیه مشخص شد که تجهیزات این پهپادها توسط شرکت آمریکایی Spektreworks ساخته شده است. تنظیمات و آزمایش اولیه این پهپادها در فرودگاه اسکاتسدیل، در ایالت آریزونا انجام شده است. سایر اقدامات مربوط به این پهپادها از جمله مونتاژ نهایی و آزمایش های پروازی نیز در خاک لهستان انجام شد.

مقامات روسی این موضوع را گواه روشنی برای دخالت مستقیم ایالات متحده و لهستان در جنگ اوکراین قلمداد می کنند.

شبه‌جزیره کریمه واقع در جنوب اوکراین، سال ۲۰۱۴ با برگزاری همه‌پرسی رسماَ به خاک روسیه الحاق شد. آمریکا، اوکراین و کشورهای غربی با این همه‌پرسی مخالفت و آن را «اشغال کریمه توسط روسیه» توصیف و به همین علت تحریم‌هایی علیه مسکو اعمال کردند.

در هفته‌های اخیر کریمه به یکی از محورهای جنگ در اوکراین تبدیل شده. مقامات اوکراین تأکید کردند که شبه‌جزیره کریمه باید به اوکراین برگردد و در مقابل نیز دولت روسیه هشدار دادند هر گونه تعرض به تمامیت ارضی این کشور با پاسخی محکم روبرو خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 914143