myaa
09 مرداد 1401 - 09:06

توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت برای ایمنی در برابر سیل

سازمان جهانی بهداشت در پی بارش های سیل آسا، نکاتی را برای حفظ ایمنی بیشتردر برابر خطرات احتمالی سیل اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس،این روزها بیشتر استانها و مناطق کشور در شرایط بارش‌های سیلابی و سیل قرار گرفته است و تعدادی از هموطنان خوب ما جان خود را از دست داده و تعدادی نیز مفقود شده‌اند.

شرایط بروز سیل پیامدهای مختلفی به دنبال دارد؛ از جمله آن ویرانی منازل و بردن وسائل و ملزومات مختلف از منازل است.

در کنار ویرانی منازل و اماکن مختلف مواد غذایی نیز در مسیر سیل از بین می‌رود؛ضمن اینکه به علت عبور سیل از مکانهای مختلف ابتلا به بیماری‌های مختلف نیز دور از ذهن نیست.

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی برای محافظت در برابر خطرات ناشی از سیل باید علایم هشدار و مسیرهای تخلیه محله خود را بشناسید و از مناطق مستعد سیلاب و رانش زمین مطلع باشید.

بر اساس این گزارش با رعایت نکاتی که در ادامه این مطلب آمده است، به هنگام سیل با این اقدامات سلامت خود را حفظ کنید.

ترویج اقدامات بهداشتی مناسب و روش‌های بهداشتی آماده سازی غذا

ترویج اقدامات بهداشتی مناسب و روش‌های بهداشتی آماده سازی غذاترویج اقدامات بهداشتی مناسب و روش‌های بهداشتی آماده سازی غذااز آب سیل برای شستن ظروف، مسواک زدن یا شستن و پختن غذا استفاده نکنید و اگر با آب سیل در تماس بوده‌اید، دست و بدن خود را با آب و صابون بشویید.

تمیز کردن خانه به شکلی ایمن پس از آبگرفتگی

تمیز کردن خانه به شکلی ایمن پس از آبگرفتگیتمیز کردن خانه به شکلی ایمن پس از آبگرفتگیهر چیزی که قابل شست و شو و تمیزکردن با محلول سفید کننده نباشد(مثل بالشت و تشک) را دور بیندازید.

همه دیوارها، کف‌ها و سطوح دیگر را با آب و صابون و همچنین محلول سفید کننده تمیز کنید.

محافظت در مقابل پشه

محافظت در مقابل پشهمحافظت در مقابل پشهاگر در منطقه سکونت شما آب راکد وجود دارد از مواد دافع پشه استفاده کرده و آن را طبق دستورالعمل مندرج روی بسته بندی محصول به لباس یا بدن خود بمالید.

همچنین شلوار و پیراهن آستین بلند پوشیده و زیر پشه بند بخوابید.

دور ریختن غذاهایی که با سیلاب در تماس بوده‌اند

دور ریختن غذاهایی که با سیلاب در تماس بوده‌اندخوردن غذایی که با سیلاب در تماس بوده بهداشتی نیست و خطر بیماری‌های با منشاء آب آلوده را افزایش می‌دهد؛ بنابر این هر غذایی که با سیلاب در تماس بوده را باید دور ریخت.

خودداری از تردد پیاده یا با ماشین از مناطق سیل زده یا دچار آب گرفتگی

خودداری از تردد پیاده یا با ماشین از مناطق سیل زده یا دچار آب گرفتگیحتی کمترین میزان آب نیز می‌تواند خطرات چشمگیری برای خودروها به همراه داشته باشد.

ممکن است سیم‌های برق در آب افتاده باشند یا آب حاوی مواد شیمیایی خطرناک باشد.

همچنین سیل به راحتی می‌تواند انسان و ماشین را با خود ببرد.

کلردار کردن یا جوشاندن آب برای نوشیدن یا پختن غذا

کلردار کردن یا جوشاندن آب برای نوشیدن یا پختن غذاتامین مستمر آب آشامیدنی سالم مهمترین اقدام برای کاهش خطر شیوع بیماری‌های با منشاء آب آلوده در مناطق سیل زده است؛ بنابراین کلردار کردن یا جوشاندن آب برای نوشیدن یا پختن غذا در این مناطق ضروری است.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 503202