myaa
10 مرداد 1401 - 15:37

"سقاخانه" تکیه خانگی بانوان بروجردی

بروجرد - ایرنا - تکیه خانگی معروف به "سقاخانه" همه ساله در دهه اول محرم توسط بانوان برای عزاداری سرور و سالار شهیدان برپا می‌شود.

به گزارش ایرنا، در این تکایای خانگی بانوانی که برای برآورده شدن حاجاتشان به دستگاه امام حسین (ع) متوسل شده اند در دهه اول محرم با بستن پارچه های سیاه به نشانه عزاداری برای سید و سالار شهیدان با برپاکردن سقاخانه نذر خود را ادا می کنند.

در این تکایای خانگی با بوی اسپند و گلاب از بانوان عزادار امام حسین (ع) استقبال و عزاداران با واژه سلام بر حسین  وارد تکیه می شوند.

منبر مزین به چراغ‌های مختلف در عزای امام حسین(ع)، گهواره علی اصغر( ع ) در بالای این تکایا مستقر و برخی بانوان خوش سلیقه ماکت‌هایی از حماسه عاشورا را در این تکایا تهیه کرده که یادآور قیام خونین عاشورای حسینی است.

برغم روزهای سخت کرونایی بانوان عزادار ابتدا با تمیز کردن اتاقی از منزل که اغلب بهترین اتاق است مقدمات عزاداری امام حسین (ع) را برپا می‌کنند.

این تکایا هرشب از ساعت ۲۱ تا ۲۴ میزبان بانوان است و علاوه بر مداحی و روضه خوانی  از بانوان با چای، خرما، شربت و شیرینی پذیرایی می‌شود.

با آمدن محرم همه جای بروجرد، شور و عشق به حسین (ع) است و این شور در دل کودکان و نوجوانان، جوانان و بزرگسالان و پدران و مادران به خوبی موج می زند.

عشق به امام حسین (ع) و لبیک به ندای او چیزی است که غم شهادت را از دل می برد و همه این عزاداری ها و مرثیه سرایی ها برای حفظ ارزش هایی است که حسین (ع) به خاطر آن قیام کرد. مردم بروجرد بر اساس یک سنت دیرینه با سیاهپوش نمودن منازل خود و گذاشتن منبر و چراغانی نمودن اتاق به شکل بسیار زیبایی، هر شب پذیرای گروه های بسیاری از همشهریان اهل فامیل و اهالی محل و حتی غریبه ها هستند. در این سقاخانه ها که نام آنها را تکیه خانگی نیز می توان گذاشت، منبری به یاد منبر سیدالشهدا (ع) در گوشه ای از اتاق رو به قبله گذاشته می شود و با چراغانی و آذین بندی آن و گذاشتن شمع در هر پله از منبر به یاد غربت و غریبی سیدالشهدا (ع) آن را روشن می کنند. این چراغ ها و شمع ها تا پایان دهه محرم روشن می مانند و اگر صاحبخانه نذری داشته باشد این سقاخانه را تا پایان ماه صفر باز نمی کند تا سیدالشهدا (ع) نذرش را ادا نماید و از سوی دیگر هر فردی که حاجتی دارد یکی از این چراغ ها را می برد تا نذرش که ادا شد سال دیگر آن را به سقاخانه برگرداند. در این تکایای خانگی، نوای یا حسین(ع) تا چند خانه آن طرف تر به گوش می رسد و بانوان عزادار و کودکان و نوجوانان درقالب هیات کوچک به آنجا وارد می شوند و به عزاداری، دعا، مناجات و خواندن زیارت عاشورا و قرآن می پردازند. در بدو ورود مردم به صاحبخانه می گویند بر قاتلان سیدالشهدا، لعنت! و صاحبخانه نیز تکرار می کند لعنت! در موقع رفتن نیز جملاتی به مانند اجر شما با امام حسین(ع) بر زبان مهمانان خطاب به میزبانان جاری می گردد. این سقاخانه ها و یا تکایای خانگی در هر منطقه از شهر بروجرد دایر است، نصب پرچم های سرخ، سبز و سیاه بر بام خانه هایی که سقاخانه دارد از دیگر آیین های شهر بروجرد است. اما از جمله سقاخانه های معروف بروجرد سقاخانه حضرت ابوالفضل العباس(ع) است که در یکی از مناطق قدیمی بروجرد واقع شده و در طول سال دایر است و مردم به زیارت آن می روند. در ماه محرم و صفر این سقاخانه حال و هوای دیگری به خود می گیرد و نزدیک به یکهزار چراغ نفت سوز در آن روشن می شود. در روز عاشورای حسینی(ع) سقاخانه ابوالفضل (ع) در بروجرد با چراغ‌های روشن بسیاری پذیرای هزاران حاجتمند است. عزاداران در بعد از ظهر عاشورا در مقابل سقاخانه برای گرفتن چراغ، به نیت گرفتن حاجت می ایستند و نیت می کنند که اگر تا محرم سال بعد حاجت بگیرند یک چراغ دیگر بخرد و آن را برای سقاخانه بیاورد.

رییس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از پنج هزار سقاخانه در نقاط مختلف شهری و روستایی بروجرد در ایام محرم برپا می شود. حجت ‌الاسلام سید نصراله موسوی افزود: برپایی سقاخانه‌ ها در شهرستان بروجرد قدمت طولانی دارد و این رسم با گذشت چندین سال باز هم از رونق خاصی برخوردار است. وی اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونا انتظار می رود، عزادارن پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود: همچنین استفاده مستمر از ماسک برای همه شرکت کنندگان در مراسم عزاداری ماه محرم و صفر ضروری است و هرگونه طبخ و توزیع نذری ممنوع بوده و مردم و هیات نذورات را در قالب کمک مومنانه اهدا کنند.

شهرستان بروجرد دارای ۵۵۰ هیات مذهبی، ۶۷۰ مداح، ۳۰۰ مسجد و حسینه و ۱۷ امامزاده است که در ایام ماه محرم با برپایی مجالس عزاداری از حال و هوای خاصی برخوردار هستند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 512551