myaa
11 مرداد 1401 - 13:19

نباید مردم را نسبت به بهبود وضعیت جامعه دلسرد کرد

محمدرضا عارف گفت: راه احیای سرمایه اجتماعی حاکمیت، میدان دادن به تمامی سلایق برای اداره جامعه است.

محمدرضا عارف در دیدار جمعی از نمایندگان مجلس دهم با تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و با بیان اینکه  نهضت امام حسین (ع)  مبتنی بر اخلاق بود نسبت به اضمحلال اخلاق در جامعه اظهار نگرانی کرد و با اشاره به شرایط ویژه کشور گفت: اداره یک جامعه نیازمند حکمرانی خوب است و مبنای یک حکمرانی خوب حاکمیت حق و عدالت در آن جامعه است.

وی در همین زمینه ادامه داد: باید بپذیریم که در جامعه ما در اجرای عدالت دچار ضعف‌های فراوان هستیم و به همین دلیل تا رسیدن  به حمکرانی مطلوب فاصله نسبتا زیادی داریم و مطمئنا در یک حمکرانی بد همه افراد آن جامعه اعم از مسئول و غیر مسئول ضرر خواهند کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه باید همه ما از تجارب تاریخی درس بگیریم و  مردم را نسبت به بهبود وضعیت جامعه دلسرد نکنیم، خاطر نشان کرد:  حق مردم شریف، نجیب و صبور ایران نیست که به سبک و سیاق فعلی و با مشقت فراوان زندگی کنند، حق این مردم نیست که برای به دست آوردن ابتدایی‌ترین  مایحتاج خود  دچار مشکل و ناراحتی باشند حق ملت بافرهنگ ایران نیست که بخاطر تنگنا‌های فراوان و شرایط سخت زندگی با یکدیگر در کوچه و خیابان گلاویز شوند.

وی وظیفه نیروی‌های اصیل انقلاب را حضور در صحنه و دوری از عافیت طلبی دانست و گفت: جریان اصلاحات همیشه با محدودیت‌های فراوان رو به رو بوده  است و هیچ‌گاه برای این جریان فرش قرمز پهن نکرده اند، ولی نمی‌توان به دلیل محدویت‌ها و اعمال فشار‌ها کنار کشید و نظاره گر وخیم‌تر شدن اوضاع کشور بود.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به برخی اظهار نظر‌ها مبنی بر تشتت و عدم هماهنگی در جریان اصلاحات و با بیان اینکه نافی برخی اشکالات در بدنه جریان اصلاحات نیستم، ولی جریان مقابل به مراتب دچار تفرقه و چنددستگی است، تصریح کرد: هیچ راهی جز انسجام و یکپارچگی در جریان اصلاحات به مانند شرایطی که در دهه ۹۰ حاکم بود نداریم برای موضوعات مهم پیش رو کشور هم نباید دقیقه نود عمل کرد ما ضمن همراهی و هماهنگی با جریان اصلاحات منتظر تصمیمات دقیقه نودی هم نخواهیم بود.

عارف یکی از مشکلات اصلی کشور را از دست رفتن سرمایه اجتماعی دانست و با بیان اینکه  راه احیا سرمایه اجتماعی حاکمیت، میدان دادن به تمامی سلایق برای اداره جامعه است، تاکید کرد:  شرایط ویژه کشور می‌طلبد، همه نیرو‌های وفادار به آرمان‌های انقلاب ۵۷ با حفظ انسجام و وحدت و  با معیار قرار دادن قانون اساسی و برای حفظ تمامیت ارضی  کشور و جلوگیری از مداخله بیگانگان به برادری‌های اوایل انقلاب برگردیم.

رئیس فراکسیون امید مجلس دهم همچنین با اشاره به عملکرد مجلس یازدهم گفت: شخصا در داوری‌ها در خصوص عملکرد نهاد‌ها و افراد تلاش کرده ام از مسیر انصاف خارج نشوم. نهاد مجلس در مقطع فعلی به مراتب می‌توانست کارآمدتر و در خدمت منافع جامعه قدم بردارد و از مطالبات اساسی مردم فاصله نگیرد، مطمئنا افکار عمومی درباره عملکرد مجلس فعلی قضاوت خواهند کرد.

در این نشست تعدادی از نمایندگان دیدگاه‌های خود را درباره شرایط کشور و راهکار‌های برون رفت از مشکلات بیان کردند.

باشگاه خبرنگاران جوانسیاسیاحزاب و تشکل‌ها

شناسه خبر: 518398